Sight Database International Blind Golf Association Logo
IBGA Blind Golfer

Screen reader users can VISIT THE SITE MENU PAGE for full page list.

Sight Database: Updated 6 June 2018

Country

ID

Last Name

First Name

Sight Category

Country Total

Grand Total

Australia (AUS)

1

Abela

Jennifer

B2

Australia (AUS)

2

Anderson

Ron

B2

Australia (AUS)

3

Artis

Matthew

B2

Australia (AUS)

4

Baxter

Jim

B3

Australia (AUS)

5

Baxter

Glen

B1

Australia (AUS)

6

Beasley

Robert R

B1

Australia (AUS)

7

Blyth

David

B1

Australia (AUS)

8

Burrows

Douglas

B3

Australia (AUS)

9

Capes

John

B1

Australia (AUS)

10

Carver

Brad

B3

Australia (AUS)

11

Coulton

Graham

B2

Australia (AUS)

12

Crawford

Maureen

B3

Australia (AUS)

13

Curtin

Robert

B3

Australia (AUS)

14

Drury

Peter

B2

Australia (AUS)

15

Elliot

Malcolm

B2

Australia (AUS)

16

Ellis

Jeffrey

B3

Australia (AUS)

17

Eschbank

Mark

B3

Australia (AUS)

18

Fitzpatrick

Bronwyn

B3

Australia (AUS)

19

Fletcher

Peter

B3

Australia (AUS)

20

Gear

Brian

B2

Australia (AUS)

21

Golding

Doug

B3

Australia (AUS)

22

Hain

Jamie

B3

Australia (AUS)

23

Hancock

Kay

B2

Australia (AUS)

24

Hankins

Raymond S

B2

Australia (AUS)

25

Harvey

Ernest A

B2

Australia (AUS)

26

Hayvard

John

B3

Australia (AUS)

27

Hodder

Robert

B3

Australia (AUS)

28

Hogg

Leonard J

B2

Australia (AUS)

29

Krolik

Rick

B3

Australia (AUS)

30

Latta

Elaine

B2

Australia (AUS)

31

Lea

Fiona

B2

Australia (AUS)

32

Lean-Fore

Des

B3

Australia (AUS)

33

McCallum

Jennifer A

B2

Australia (AUS)

34

McCullogh

Elsie

B3

Australia (AUS)

35

McKenna

Paul

B2

Australia (AUS)

36

Martin

David

B1

Australia (AUS)

37

Maurice

Michael

B3

Australia (AUS)

38

Minciullo

Deanna

B2

Australia (AUS)

39

Mills

Marilyn

B1

Australia (AUS)

40

Mills

Rod

B3

Australia (AUS)

41

Mitchell

Steve

B2

Australia (AUS)

42

Nicejewski

Glen

B1

Australia (AUS)

43

O'Leary

Geoff

B3

Australia (AUS)

44

Phipps

Wayne

B3

Australia (AUS)

45

Reid

Cameron

B3

Australia (AUS)

46

Ridley

Pat

B3

Australia (AUS)

47

Rusland

Alan

B2

Australia (AUS)

48

Sargent

Gary

B2

Australia (AUS)

49

Shanahan

Craig

B2

Australia (AUS)

50

Shields

Raeann

B2

Australia (AUS)

51

Sloan

Doug

B1

Australia (AUS)

52

Stevenson

Archibald

B2

Australia (AUS)

53

Telfer

Anthony

B3

Australia (AUS)

54

Tripolone

Mark

B2

Australia (AUS)

55

Tunjio

Simon

B1

Australia (AUS)

56

Vidler

Kerry

B3

Australia (AUS)

57

Watts

Michelle

B3

Australia (AUS)

58

Westwood

Suzy

B2

Australia (AUS)

59

Wheatley

David

B3

Australia (AUS)

60

White

John N

B2

Australia (AUS)

61

Williams

Kingsley

B3

Australia (AUS)

62

Witting

Sean

B2

62

Austria (AUT)

1

Becker

Karin

B3

Austria (AUT)

2

Bergant

Gerhard

B3

Austria (AUT)

3

Lirussi

Kurt

B3

3

Canada (CAN)

1

Arduini

Norman

B3

Canada (CAN)

2

Babcock

Glen

B3

Canada (CAN)

3

Bailey

Josh

B3

Canada (CAN)

4

Bergen

Eric

B1

Canada (CAN)

5

Bert

Roy

B2

Canada (CAN)

6

Boucher

Bruno

B2

Canada (CAN)

7

Brown

Kim

B2

Canada (CAN)

8

Burnett

David

B1

Canada (CAN)

9

Camarta

Johanna J

B2

Canada (CAN)

10

Casey

Hi

B2

Canada (CAN)

11

Colwell

Howard

B2

Canada (CAN)

12

Douma

Darren

B3

Canada (CAN)

13

Frost

Kevin

B3

Canada (CAN)

14

Furber

Darcy

B2

Canada (CAN)

15

Furber

Joe

B1

Canada (CAN)

16

Gentil Perret

Robert

B2

Canada (CAN)

17

Goetz

Victor

B2

Canada (CAN)

18

Green

Norman

B2

Canada (CAN)

19

Haas

Lillian

B2

Canada (CAN)

20

Hamilton

Jim

B1

Canada (CAN)

21

Kush

Rick

B2

Canada (CAN)

22

Jones

Kiefer

B3

Canada (CAN)

23

Kibblewhite

Derek

B2

Canada (CAN)

24

Loeppky

Gard

B2

Canada (CAN)

25

Marnoch

Colin

B2

Canada (CAN)

26

Montgomery

Hugh

B3

Canada (CAN)

27

Nelson

Gerry

B1

Canada (CAN)

28

Opersko

Reg

B3

Canada (CAN)

29

Parenteu

Curtis

B3

Canada (CAN)

30

Penner

Doug

B3

Canada (CAN)

31

Salterio

William

B3

Canada (CAN)

32

Sanderson

John

B1

Canada (CAN)

33

Skemer

Jeff

B2

Canada (CAN)

34

Stewart

Boyde

B3

Canada (CAN)

35

Stoutley

Doug

B3

Canada (CAN)

36

Therrien

Henri

B3

Canada (CAN)

37

Thirkill

George

B3

Canada (CAN)

38

Ursulan

Judy

B2

Canada (CAN)

39

Vrooman

Mike

B2

39

Canary Islands (CNI)

1

Elrick

Malcolm

B2

1

Costa Rica (CRC)

1

Garda Viquez

Emanuel

B1

Costa Rica (CRC)

2

Garda Viquez

Isaac

B1

2

England & Wales (ENG)

1

Atkin

Daniel

B1

England & Wales (ENG)

2

Bastable

Jason

B3

England & Wales (ENG)

3

Baxter

Neil

B2

England & Wales (ENG)

4

Beevers

Steve

B2

England & Wales (ENG)

5

Bond

Gary

B2

England & Wales (ENG)

6

Burke

Shaun

B1

England & Wales (ENG)

7

Burr

Nick

B1

England & Wales (ENG)

8

Carmichael

Phil

B2

England & Wales (ENG)

9

Chandler

Des

B1

England & Wales (ENG)

10

Clayton

Adam

B2

England & Wales (ENG)

11

Cole

Roger J

B2

England & Wales (ENG)

12

Cookson

Jeremy

B2

England & Wales (ENG)

13

Cookson

Simon

B3

England & Wales (ENG)

14

Daniels

Danny

B3

England & Wales (ENG)

15

Davies

Helen

B3

England & Wales (ENG)

16

Eakin

John

B3

England & Wales (ENG)

17

Elliot-Kamara

Camille

B1

England & Wales (ENG)

18

Evans

Chris

B3

England & Wales (ENG)

19

Evans

Steve

B3

England & Wales (ENG)

20

Field

Derek G

B2

England & Wales (ENG)

21

Freeman

Richard

B1

England & Wales (ENG)

22

Gilford

Andrew

B2

England & Wales (ENG)

23

Goodger

Brian

B2

England & Wales (ENG)

24

Heathfield

Jason

B3

England & Wales (ENG)

25

Hegarty

Tony

B3

England & Wales (ENG)

26

Hill

Euin

B2

England & Wales (ENG)

27

Hill

Nathan

B1

England & Wales (ENG)

28

Hodgkinson

Peter

B1

England & Wales (ENG)

29

Howarth

Richard

B1

England & Wales (ENG)

30

Kempster

Stephen

B2

England & Wales (ENG)

31

Kennedy-Bolton

Jean

B2

England & Wales (ENG)

32

Killeen

Matthew

B2

England & Wales (ENG)

33

Lane

Steve

B3

England & Wales (ENG)

34

Le Roux

Petrus A

B2

England & Wales (ENG)

35

Loten

Mike

B3

England & Wales (ENG)

36

Luckhurst

Adam

B2

England & Wales (ENG)

37

Mabert

Alan

B2

England & Wales (ENG)

38

McAllister

William

B1

England & Wales (ENG)

40

Messih

Sandra

B2

England & Wales (ENG)

41

Mills

Nicholas

B1

England & Wales (ENG)

42

Mulholland

Tom

B1

England & Wales (ENG)

43

Norman

Mike

B1

England & Wales (ENG)

44

O'Brien

James

B1

England & Wales (ENG)

45

Osborne

Peter

B2

England & Wales (ENG)

46

Philips

George

B1

England & Wales (ENG)

47

Radford

Frances

B3

England & Wales (ENG)

48

Rees

David

B3

England & Wales (ENG)

49

Richards

Bryan

B2

England & Wales (ENG)

50

Ritchie

Barry

B1

England & Wales (ENG)

51

Sellars

Andrew L

B2

England & Wales (ENG)

52

Sharples

Roy

B1

England & Wales (ENG)

53

Sheridan

Derrick

B2

England & Wales (ENG)

54

Shuttleworth

Colin

B3

England & Wales (ENG)

55

Smith

Frank

B2

England & Wales (ENG)

56

Spellar

Matthew

B3

England & Wales (ENG)

57

Sturdy

Mark

B2

England & Wales (ENG)

58

Tomlinson

Ron

B1

England & Wales (ENG)

59

Vince

Steve

B3

England & Wales (ENG)

60

Williams

John

B2

60

Germany (GER)

1

Koch

Marion

B1

1

Hong Kong (HKG)

1

Chan

Yuet Ying

B3

Hong Kong (HKG)

2

Chan

Yiu Wing

B3

Hong Kong (HKG)

3

Cheung

Chi Pang

B1

Hong Kong (HKG)

4

Ha

See Hung

B1

Hong Kong (HKG)

5

Leung

Wa Tai

B2

Hong Kong (HKG)

6

Lui

Sau Yan

B1

Hong Kong (HKG)

7

Lum

Lai Yee

B1

Hong Kong (HKG)

8

Lyn Kaw

Shing Er

B1

Hong Kong (HKG)

9

Pong

Shiu Wing

B1

Hong Kong (HKG)

10

Tam

Sai Hung

B1

Hong Kong (HKG)

11

To

Sze Kiu

B1

Hong Kong (HKG)

12

Wong

Mei Ling

B2

12

Israel (ISR)

1

Sharon

Zohar

B1

1

Italy (ITA)

1

Bozetto

Massimo

B2

Italy (ITA)

2

Calcaterra

Andrea

B1

Italy (ITA)

3

Corso

Maurizio

B1

Italy (ITA)

4

Fava

Alessandro

B1

Italy (ITA)

5

Ghiggeri

Mirko

B2

Italy (ITA)

6

Palmieri

Stefano

B1

Italy (ITA)

7

Pozzi

Chiara

B1

Italy (ITA)

8

Prada

Susanna

B1

Italy (ITA)

9

Vigano

Alberta

B1

9

Japan (JPN)

1

Akahane

Takahiro

B3

Japan (JPN)

2

Fujino

Hiroko

B2

Japan (JPN)

3

Fuse

Masao

B2

Japan (JPN)

4

Gotoh

Kenji

B1

Japan (JPN)

5

Honda

Shoso

B2

Japan (JPN)

6

Ikezawa

Yoshinori

B2

Japan (JPN)

7

Ishiuchi

Toshimitsu

B1

Japan (JPN)

8

Ishiyama

Yudai

B2

Japan (JPN)

9

Kabeya

Seiko

B1

Japan (JPN)

10

Karasawa

Toshio

B2

Japan (JPN)

11

Kawaguchi

Kouichirou

B2

Japan (JPN)

12

Kawamura

Mitsuo

B2

Japan (JPN)

13

Kitamura

Yoshikazu

B2

Japan (JPN)

14

Koizumi

Keiji

B1

Japan (JPN)

15

Moriuchi

Yasuyuki

B2

Japan (JPN)

16

Morizawa

Yoshyuki

B1

Japan (JPN)

17

Mukai

Yurie

B1

Japan (JPN)

18

Nagata

Naoyuki

B2

Japan (JPN)

19

Nakanishi

Yoshio

B1

Japan (JPN)

20

Okutomi

Katsumi

B2

Japan (JPN)

21

Satoh

Kiyoko

B1

Japan (JPN)

22

Shiga

Isao

B1

Japan (JPN)

23

Tajima

Shouichi

B2

Japan (JPN)

24

Takahashi

Takakazu

B2

Japan (JPN)

25

Takamatsu

Misao

B1

Japan (JPN)

26

Takeda

Takeo

B2

Japan (JPN)

27

Tanaka

Yoshiaki

B2

Japan (JPN)

28

Tayama

Etsuo

B1

Japan (JPN)

29

Tsuchiya

Toyoharu

B1

Japan (JPN)

30

Tsuzuranuki

Shigeji

B3

Japan (JPN)

31

Ushio

Tomita

B2

Japan (JPN)

32

Utsuki

Yasue

B3

Japan (JPN)

33

Yamaji

Nobyuki

B2

Japan (JPN)

34

Yoshii

Michiyo

B2

34

Malaysia (MAS)

1

Ludersamy

Nicholas

B2

Malaysia (MAS)

2

Yam

T W

B1

2

Netherlands (NED)

1

Boef

Ronald

B1

1

N Ireland (NIR)

1

Cochrane

Andrew

B2

N Ireland (NIR)

2

Dinsdale

Jan

B2

N Ireland (NIR)

3

Elliott

Leslie S

B3

N Ireland (NIR)

4

Gardner

Michael

B2

N Ireland (NIR)

5

Graham

Julie

B1

N Ireland (NIR)

6

McElroy

Edward D

B2

N Ireland (NIR)

7

McEvoy

Tony

B3

N Ireland (NIR)

8

Reidy

Tommy

B2

N Ireland (NIR)

9

Smith

Sam

B2

9

Rep of Ireland (IRL)

1

Bond

Phillip

B2

Rep of Ireland (IRL)

2

Brill

Carol

B2

Rep of Ireland (IRL)

3

Downey

Adrian

B3

Rep of Ireland (IRL)

4

Gorey

Peter

B3

Rep of Ireland (IRL)

5

Lonergan

Joseph

B2

Rep of Ireland (IRL)

6

McCormack

Paul

B2

Rep of Ireland (IRL)

7

McGuire

Ed

B2

Rep of Ireland (IRL)

8

McKenna

Sandra

B3

Rep of Ireland (IRL)

9

Morgan

Patrick

B3

Rep of Ireland (IRL)

10

Murray

James

B2

Rep of Ireland (IRL)

11

O'Grady

John

B2

Rep of Ireland (IRL)

12

O'Rahilly

Paul

B2

Rep of Ireland (IRL)

13

Roode

Willem

B3

Rep of Ireland (IRL)

14

Stakelum

Darragh

B1

14

Scotland (SCO)

1

Adams

Kris

B1

Scotland (SCO)

2

Bruce

Jamie

B2

Scotland (SCO)

3

Cambell

Alex

B2

Scotland (SCO)

4

Clark

Myles

B3

Scotland (SCO)

5

Clayden

Robin

B1

Scotland (SCO)

6

Cox

Antony

B3

Scotland (SCO)

7

Dickson

Gordon

B2

Scotland (SCO)

8

Ewen

Brenda

B1

Scotland (SCO)

9

Forbes

Charles

B3

Scotland (SCO)

10

Hamilton

Iain

B1

Scotland (SCO)

11

Hampton

Barry

B3

Scotland (SCO)

12

Healey

Darren

B2

Scotland (SCO)

13

Imrie

John

B3

Scotland (SCO)

14

Jeffrey

Rognvald

B3

Scotland (SCO)

15

Kelly

Gerard

B2

Scotland (SCO)

16

McCluskey

Barry

B3

Scotland (SCO)

17

McDiarmid

Cameron

B3

Scotland (SCO)

18

Miller

John

B3

Scotland (SCO)

19

Moncrieff

Ian

B2

Scotland (SCO)

20

Morgan

Allan

B3

Scotland (SCO)

21

Nicol

Christopher

B1

Scotland (SCO)

22

Nicol

Paul

B2

Scotland (SCO)

23

Reid

Alistair U

B3

Scotland (SCO)

24

Simpson

Colin

B2

Scotland (SCO)

25

Sloan

Sam

B2

Scotland (SCO)

26

Tanner

Willie

B3

Scotland (SCO)

27

Ward

Bennett G

B2

27

South Africa (RSA)

1

Alexander

Cecil

B1

South Africa (RSA)

2

Blom

Manie

B3

South Africa (RSA)

3

Conradie

Ernst

B3

South Africa (RSA)

4

Els

Morne

B3

South Africa (RSA)

5

Henning

Johan

B2

South Africa (RSA)

6

Kotze

Jacobus J

B2

South Africa (RSA)

7

Pienaar

Charlene

B3

South Africa (RSA)

8

Slattery

Garrett

B2

South Africa (RSA)

9

Steyn

Johan

B2

South Africa (RSA)

10

Strydom

Leon

B3

South Africa (RSA)

11

Van Eyssen

Grant

B2

South Africa (RSA)

12

Visser

Gerald

B3

12

South Korea KOR)

1

Cho

In-Chan

B2

South Korea KOR)

2

Choi

Gyu-Il

B2

South Korea KOR)

3

Choi

Jae-Yeon

B2

South Korea KOR)

4

Choi

Jung-Hee

B1

South Korea KOR)

5

Han

Jae-Jun

B2

South Korea KOR)

6

Kim

Hong-Chul

B1

South Korea KOR)

7

Im

Dong-Sig

B1

South Korea KOR)

8

Joh

Kyoung-Ho

B1

South Korea KOR)

9

Joo

Yong-Hwan

B2

South Korea KOR)

10

Joo

Young

B2

South Korea KOR)

11

Jun

Young-Hwan

B3

South Korea KOR)

12

Kim

Chun-Hee

B2

South Korea KOR)

13

Kim

Hee-Man

B2

South Korea KOR)

14

Kim

Jin-Won

B1

South Korea KOR)

15

Kim

Young-Goo

B2

South Korea KOR)

16

Lee

Gi-Tack

B3

South Korea KOR)

17

Lee

Jae-Whan

B2

South Korea KOR)

18

Lee

Seung-Woo

B2

South Korea KOR)

19

Lim

Jong-Kwan

B1

South Korea KOR)

20

Park

Tae-Wan

B2

South Korea KOR)

21

Park

Young-Hae

B3

South Korea KOR)

22

Yang

Hyun-Kyung

B1

South Korea KOR)

23

Yang

Seo-Yeon

B2

South Korea KOR)

24

Yoo

Jang-Ho

B2

South Korea KOR)

25

Yoo

Jeong-Il

B1

South Korea KOR)

26

Yoo

Jong-Han

B1

South Korea KOR)

27

Yoon

Sang-Won

B1

South Korea KOR)

28

Yu

Soon-Ok

B1

28

Spain (ESP)

1

Oller Astort

Marc

B2

Spain (ESP)

2

De Miguel

Alejandro

B1

Spain (ESP)

3

Guerrero

Diego

B2

Spain (ESP)

4

Izquierdo

Jesusa

B2

4

USA (USA)

1

Addington

Alex

B1

USA (USA)

2

Andrews

Robert J

B1

USA (USA)

3

Bailey

Michael

b3

USA (USA)

4

Baker

Jim

B1

USA (USA)

5

Banks

Robert

B2

USA (USA)

6

Beauregard

Art

B3

USA (USA)

7

Carrico

Jeffrey

B2

USA (USA)

8

Casolo

John A

B1

USA (USA)

9

Castaneda

Steven

B3

USA (USA)

10

Collins

Jack

B2

USA (USA)

11

Davis

Bill

B2

USA (USA)

12

Derry

Ron

B1

USA (USA)

13

Dietz

Joan

B1

USA (USA)

14

Dietz

Walter

B1

USA (USA)

15

Dillon

Daniel

B1

USA (USA)

16

Drummond

Sheila A

B1

USA (USA)

17

Edwards

Kevin

B2

USA (USA)

18

Estebo

Jeff

B2

USA (USA)

19

Fass

Ted

B1

USA (USA)

20

Ferraro

Antony

B2

USA (USA)

21

Fuller

Susan

B2

USA (USA)

22

Garwick

Ronald

B2

USA (USA)

23

Henner

Tyler

B3

USA (USA)

24

Hester

Harry L

B3

USA (USA)

25

Hooper

Gregory A

B3

USA (USA)

26

Hubbard

Phillip W

B2

USA (USA)

27

Jones

Curtis

B1

USA (USA)

28

Marks

Tommy

B3

USA (USA)

29

Maxwell

Curtis

B2

USA (USA)

30

McKone

John M

B3

USA (USA)

31

McNeil

Christopher

B1

USA (USA)

32

Mercado

Michael

B1

USA (USA)

33

Messina

Judy

B2

USA (USA)

34

Mirus

Tom

B3

USA (USA)

35

Murray

Matthew

B3

USA (USA)

36

Musso

Frank

B2

USA (USA)

37

Nesmith

Chad

B1

USA (USA)

38

Pilz

George I

B1

USA (USA)

39

Plath

Ron

B2

USA (USA)

40

Poincenot

Jeremy

B2

USA (USA)

41

Pomo

Dick

B1

USA (USA)

42

Port

Linda

B3

USA (USA)

43

Quartuccio

Joseph

B2

USA (USA)

44

Reed

Millard G

B3

USA (USA)

45

Reeder

George

B3

USA (USA)

46

Resnick

Robert

B3

USA (USA)

47

Rhinehart

Larry

B3

USA (USA)

48

Schiros

Tony

B1

USA (USA)

49

Schmidt

Christofer

B2

USA (USA)

50

Sullivan

Tom

B1

USA (USA)

51

Thompson Jr

T Tyler

B2

USA (USA)

52

Tobia

Mario

B1

USA (USA)

53

Wilson

Diane

B3

USA (USA)

54

Wilson

Scott

B3

54

375

• e-Mail us to office@internationalblindgolf.com